Nem mondató el, hogy 2020 első napjai eseménytelenül teltek volna a DVTK labdarúgóinak háza táján. A kilencedik élvonalbeli idényét taposó, Feczkó Tamás vezette felnőttcsapat a 9. helyen telelt, a klub kommunikációs osztálya a “110 év szenvedély” jelmondatát zászlajára tűzve hirdette a Diósgyőr jubileumát, miközben egymásnak adták a kilincset a távozó és érkező labdarúgók. A búcsúzók közül leginkább Bacsa Patrik kapcsán kapták fel a fejüket a szurkolók, hiszen a csatár ekkor az utolsó évében járó Leisztinger-érának az egyetlen olyan saját nevelésű labdarúgója volt, aki nem csak, hogy évekre meg tudott ragadni az elsőcsapatban, hanem fontos góljaival, gyorsaságával, kiszámíthatatlan cseleivel be is lopta magát a szurkolók szívébe. Néhány év távlatából már-már szimbolikus, hogy a fél év kisvárdai kölcsönt leszámítva 16 évet piros-fehérben lehúzó csatár Újpestre igazolása szinte egybeesett a bejelentéssel, miszerint a DVTK LSA is bekerült az államilag elismert akadémiák közé, sőt, a Double Pass belga tanácsadó intézet ismeretlen szempontrendszeren alapuló jelentése a legjobb hat hazai akadémia közé sorolta a miskolcit.
A kiemelt minősítés a diósgyőri focin szocializálódott szurkolónak már-már sikertörténetnek tűnt még akkor is, ha nem igazán lehetett ekkor még tudni, hogy ez a státusz pontosan milyen előnyökkel jár, ezt ugyanis nem részletezték az erről szóló, teljesen jogosan büszke hangvételű kommünikék.
A kiemelt státusz és ami mögötte van
Mivel az akadémia sikerességét azóta is kommunikációs panelként használja a klub, így lassan, de biztosan a laikus szurkolók számára is derültek ki részletek, főleg akkor, amikor a klubmenedzsment különböző szereplői kimosakodásra voltak kénytelenek azt felhasználni, miután minden előzmény nélkül, többek között a “fiatalpercek” hiányával indokolva kirúgták az elmúlt 4-5 év egyetlen értelmezhető focit játszató diósgyőri edzőjét, Kuznyecov Szergejt.
“A DVTK 2019-ben elnyerte az “Államilag elismert kiemelt sportakadémia” státuszt, ami alapjaiban határozza meg a klubfilozófiát, valamint kötelezettségeket is ró ránk. Ez azt jelenti, hogy a köznyelvben csak fiatalszabályként emlegetett MLSZ ajánláson túl nekünk még több fiatalt kell szerepeltetni az akadémiai státusz és az azzal járó anyagi források megtartása érdekében. (…) Pedig ebből a forrásból [az akadémiai támogatásból – a szerk.] még több pénzt, több mint félmilliárd forint működési támogatást kap az akadémia, illetve további több száz millió forint produktivitási támogatás is lehívható szigorú elszámolás alapján.” – árulta el dr. Bajusz Endre sportigazgató egy 2024 májusi, szezonértékelő, egyébként enyhén “alákérdezős” interjúban.
Bajusz Endrének többek között a szintén nagy port kavaró Vajda Botond-átigazolást is meg kellett magyaráznia, ezzel pedig ki is derült az egész MLSZ-produktivitásnak nevezett rendszer rákfenéje.
“Az Államilag elismert kiemelt sportakadémiák felügyeletét ellátó Honvédelmi Minisztérium elvárása 2024 tavaszán velünk szemben az volt, hogy minimum két magyar fiatal szerepeljen az élvonalbeli felnőtt csapatunkban, és további hat labdarúgónak kell tapasztalatot szerezni a Merkantil Bank Ligában, illetve még két U21-es korosztályba tartozó játékost kell eladni vagy kölcsönadni az OTP Bank Ligabeli vetélytársunknak. Ezeknek a kívánalmaknak szinte maradéktalanul megfelelünk, hiszen visszafelé haladva Vajda Botond (DVSC) és Illés Bálint (Mezőkövesd) élvonalbeli klubban szerepel, a Kolorcity Kazincbarcikával kötött kooperációs szerződés keretében Bánhegyi Bogdán és Tóth Balázs, hagyományos kölcsönadással pedig Csatári Gergő és Vincze Dániel játszik kék-sárgában.”
Tehát teljesen érthetetetlen módon a HM adta, éves szinten több mint félmilliárdos támogatás egyik feltétele az volt, hogy az adott klub akadémiáján nevelkedett játékosok közül el- vagy kölcsön kellett adni évente egy-egy riválisnak két fiatalt, ami egy egészen bizarr körforgást indított be azon klubok között, akik szintúgy rendelkeznek ilyen intézménnyel. A Diósgyőr mellett ugyanis kiemelt minősítéssel rendelkező akadémiája van az NB1-es Debrecennek, a felcsúti Puskás Akadémiának, az egyébként a fiatalokat csak elvétve játszató, így a “fiatalpénzről” lemondó Ferencvárosnak, az MTK-nak, a másodosztályba idén lehulló Kisvárdának, valamint a Vasasnak, a Honvédnak, a tizedik szereplő pedig az a szombathelyi Illés Akadémia, ahol idén quasi csődbe ment a felnőtt futball, illetve azt már egy másik klub képviseli a harmadosztályban. Abban az osztályban, ahol egyébként többnyire az elsőosztályú- és másodosztályú klub tartalékcsapatai játszanak, így a Diósgyőré is. Mindez tehát megmagyarázza azt az elsőre érthetetlennek tűnő koncepciót, hogy miért vesz kölcsön a Diósgyőr a Ferencvárostól (Varga Zétény) és Győrből (Huszár Marcell) olyan fiatalokat, akik nem képviselnek olyan minőséget, amely a szerződtetésüket indokolná, így helyettük bőven játszhatna akár egy diósgyőri akadémista is. Bár az továbbra is kérdés, hogy miért igazol a klub egy 35 éves fehérorosz játékost az első csapat előszobájának tekinthető tartalékba, ahogy arra sincs túl sok magyarázat, hogy miért ott játszik annak a szerb menedzsernek a fiát, aki Marko Rakonjac Miskolcra költözését intézte. Egy biztos, túl jó üzenete nincs a diósgyőri fiatalok felé.
Mindezen tényeket figyelembe véve láthatjuk, hogy az MLSZ produktivitási rendszere alapvetően nem érdekelt abban, hogy a profinak mondott magyar ligák csapataiban saját nevelésű játékosok játszanak, csak azt premizálja, hogy játszanak a fiatalok, amit annak megfelelően pontoz, hogy azt milyen erősségű ligában teszik. Ennek a rendszernek pedig éltanulója akar lenni a Diósgyőr, így a fiatalok könnyebb mozgatása érdekében a másodosztályú Kazincbarcikával is van kooperációs szerződése, hogy az első csapat kapujában lévő, de a harmadosztályt már “kinövő” játékosok ott pallérozódjanak. Sőt, az ún. fiatalpercekért, a produktivitási pénzekért, valamint a kiemelt akadémiai státusz után kapott támogasért az eredményességet is képes beáldozni a klub, hiszen a javarészt légiósókból álló keretből még egy laikus szurkoló is erősebb csapatot rak össze, ha nem kell figyelembe venni a 21 éven aluli magyar fiatalok játszatását.
Annak ellenére, hogy az MLSZ-pénzek nem a saját nevelésű játékosok játszatása után jönnek, a klub kommunikációjában szintén gyakran elhangzó elem a régiós multiklub-modell is, ahol a salgótarjáni, putnoki, ózdi, egri, és az MVSC-vel való együttműködés közép- és hosszútávú célja (a kassai együttműködés cikkünk témája szempontjából nem releváns, hiszen onnan aligha jöhetnek ide magyar fiatalok), hogy az együttműködési piramis csúcsán álló DVTK felnőttcsapatának gerincét helyi kötődésű játékosok alkossák. Épp ezért megnéztük, hogy abban a négy és fél évben, amióta kiemelt státusszal rendelkezik a diósgyőri akadémia, hány saját nevelésű játékost termelt ki az akadémia a nagycsapatnak. Mivel a klub ezt általában egy profi szerződés megkötésével előlegezi meg, így mi is azokat a játékosokat vizsgáltuk meg, akik kötöttek ilyen szerződést és azt a klub kommunikálta is. Megnéztük továbbá, hogy az adott játékos milyen karriert futott be a szerződéskötést követően. Árnyalja majd azonban a képet, hogy kiemelt akadémia ide vagy oda, 2021 májusában, Diósgyőrben sosem látott légióshaddal esett ki a csapat az NB1-ből, hogy aztán a másodosztály erős ajánlásainak megfelelve, színmagyar csapattal jusson fel újra az élvonalba. Igaz, ez csak a második, egészen pontosan a 2022/2023-as szezonban sikerült.
Hanyatló karrierívek már huszonévesen
Kanyarodjunk tehát vissza 2020 telére. A már említett Feczkó-érában is nagy volt a jövés-menés, csak februárra vált véglegessé a tavasznak nekimenő keret. Ebben az időszakban az első csapat keretéhez tartozott Tóth Borisz, Korbély Kristóf, Szűcs Kornél, Farkas Marcell és Orosz Donát, akiket be is jelentett a klub, hogy ún. kooperációs kölcsönbe kerülnek Kazincbarcikára. A kooperációs kölcsön azonban nem a hagyományos értelemben vett kölcsönadást jelenti, hiszen ez a hibrid forma lehetővé teszi azt, hogy a fent említett játékosok a kölcsönadástól függetlenül akár Diósgyőrben is pályára léphessenek, ha azt az edzésmunkájukkal kiérdemelték.
Az MLSZ adatbankja szerint Tóth Borisz csupán ötször ült a kispadon, ebben az idényben jobbára a Barcikában játszott. A 2020-21-es idényben még eddig sem jutott el, bár alapembere lett a vegyészeknek. Ami viszont elég volt NB2-ben, az nem kellett Diósgyőrbe, dacára annak, hogy ekkor már az anyaklub is a másodosztályban szerepelt. Egy Magyar Kupa mérkőzésen ült csak le a padra, ahol épp a Kazincbarcika volt az ellenfél. Ebben az idényben azonban már nem tudott a KBSC-nek sem alapembere lenni, így az NB3-as tartalékot lecserélte a szintén harmadosztályú Tiszaújvárosra, hogy onnan egy egészen furcsa transzfer keretében újra a Diósgyőr játékosaként kölcsönbe Siófokra kerüljön. Idén nyáron azonban felbontotta a szerződését a Diósgyőr, így a most futó idényt újfent a Tiszaújváros gárdájában kezdte. Borisz csupán egyszer, a vizsgált időszakunkat megelezően, egy 2019 novemberi MTK elleni (3-2) mérkőzésen játszhatott a DVTK első csapatában, ahol mindössze 2 perc jutott a még mindig csak 22 éves játékosnak.
Mérleg a diósgyőri első csapatban (2020 januártól számítva): 1 mérkőzés/2 perc (ebből az élvonalban 0 mérkőzés/0 perc)
Jelenlegi klubja: Tiszaújváros (NB3)
Életkor: 22 év
Korbély Kristóf ennél szerencsésebb volt. Talán még sokan emlékeznek az Újpest elleni góljára, amelyet a harmadik élvonalbeli meccsén szerzett. Ám ez még a 2018/2019-es szezonban történt, a következő idényben az MTK elleni 2019 decemberi kupameccsen volt kezdő, míg az NB1-ben 9 alkalommal kezdőként, 9 alkalommal pedig csereként lépett pályára, ezekből tavaszra 3 kezdő- és 3 cserelehetőség jutott, a 6 mérkőzésen összesen 216 percet (36 perc/meccs) töltve a pályán. A 2020-21-es szezonban még 5 mérkőzésen csereként beszállva 51 percet (10 perc/mérkőzés) összefutballozott, innentől azonban már nem kapott lehetőséget, így jobbára Kazinbarcikán vagy a tartalékban játszott, végül 2023 januárjában eligazolt Mosonmagyaróvárra, ahonnan egy év játék után az NB3-as Putnokba vezetett az útja.
Mérleg a diósgyőri első csapatban (2020 januártól számítva): 11 mérkőzés/267 perc
Jelenlegi klubja: Putnok (NB3)
Életkor: 24 év
Aki felfelé bukott
Szűcs Kornél lehetett volna a diósgyőri utánpótlás-nevelés kirakatembere, ha nem megy valami nagyon csúnyán félre közte és a klub között.
Szűcs 2020 májusában valósággal berobbant az nb1-be, amikor kezdőként debütált a Mezőkövesd elleni, 1-0-ra megnyert bajnokin. Határozottságával, fiatalkorához képest érett játékával azonnal megszerették a szurkolók, és a stáb is látta benne a potenciált, hiszen a szezonban hátralévő hat fordulóban négyszer is kezdett, és ezeket a meccseket rendszerint végig is játszotta, így összesen 450 percet töltött a pályán. Ha épp nem itt, akkor felváltva játszott a tartalékban, illetve a Tóth-Korbély duóhoz hasonlóan Kazincbarcikán. Ez a tendencia jellemezte a következő szezonját is, ahol összesen 15 bajnokin (9-szer kezdőként, 6-szor csereként), valamint 3 Magyar Kupa (2-szer kezdőként, 1-szer csereként) meccsen összesen 1175 percet (65 perc/meccs átlag) töltött a pályán, majd élte meg a csapat kiesését az élvonalból.
A logika talán azt kívánná, hogy ilyen mutatókkal Szűcs köré építetik a másodosztályban támogatandó színmagyar csapatot, ami, bár teljes egészében nem valósult meg, azért a hátvéd így sem panaszkodhatott a játékpercekre: 17-szer kezdett a 38 fordulós Merkantil Bank Ligában, hat alkalommal szállt be csereként, emellett egy kupameccset is végigjátszott, összesen 1925 percet (80 perc/meccs) összehozva. Azonban a feljutás nem sikerült, a következő szezon rossz kezdetét követő edzőváltásnak pedig Szűcs itta meg a levét. A 2022/23-as idényben csupán háromszor lépett pályára, azt is csereként, mindössze 23 percet játszva (nem egész 8 perc/meccs átlag), míg 23 alkalommal a padon ülve nézte a meccseket. Ilyen mutatókkal bátran kijelenthető, hogy a védő nem illett bele Kuznyecov Szergej elképzeléseibe, még azon a Haladás elleni utolsó bajnokin is csak pár percre állították be, amelynek már az égvilágon semmi tétje nem volt. A klub mindenképpen megtartotta volna a szerződéshosszabbítás előtt álló játékost, a több játéklehetőség reményében pedig a Diósgyőr partnerklubjának tekinthető Kassára szerette volna köcsönadni, ám ekkor befutott egy ajánlat, a játékhiány miatt pedig az egyébként Miskolchoz ezer szállal kötődő játékos végül a váltás mellett döntött.
A fiatal védőre végül a Kecskemét csapott le, ahol hamar alapemberré nőtte ki magát: 29 élvonalbeli, valamint 4 MK találkozón lépett pályára a rendkívül szimpatikus játékospolitikával dolgozó alföldi klubnál, ahol pont a Szűcshöz hasonló, valamilyen okból megrekedt pályafutású, tehetséges magyar labdarúgókat keresik. Szűcsöt nem feltétlenül a Diósgyőrben megszokott középső védő poszton játszatták, hanem kissé támadóbb szellemben, a jobboldalon. Ez pedig nagyon imponált az angol másodosztályban nagy terveket szövögető Plymouth Argyle vezetőinek is, ahol történetesen az a Wayne Rooney a menedzser, akit a futballkedvelőknek nem kell különösebben bemutatni. Szűcs azóta már be is mutatkozott új csapatában, ami nem kis előrelépés a karrierjében. Diósgyőrben pedig csupán arra lehetnek büszkék, hogy sikerült elherdálniuk egy olyan játékost, akivel még évekig lehetett volna promózni a helyi akadémiai képzést.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban (2020 januártól számítva): 50 mérkőzés/3573 perc (ebből 20 mérkőzés/1625 perc az élvonalban)
Jelenlegi klubja: Plymouth Argyle (angol másodosztály)
Életkor: 22 év
Volt, aki 22 évesen már visszavonult
Orosz Donát szintén tagja volt annak az ötösnek, akikhez nagy reményeket fűztek 2020-ban. A még mindig csak 22 éves védő 2018-ban, mindössze 17 évesen kapott profi szerződést a klubtól. Már ebben az évben bemutatkozott a felnőtt csapatban, 2020 tavaszán is a DVTK keretéhez tartozott, három alkalommal kezdőként pályára lépve 225 percet játszott. Talán ő sem gondolta volna, hogy ez lesz a maximum, amit kihoz diósgyőri karrierjéből. A 2020/2021-es szezonban már csak egyszer lépett csereként pályára egy Ferencváros elleni mérkőzés 93. percében, jobbára a NB2-ben, valamint az NB3-as tartalékban játszott, majd az első másodosztályú szezonjában kétszer fért oda a diósgyőri padra. Ekkor került kölcsönbe a Diósgyőr holdudvarába tartozó, szintén harmadosztályú Egerhez, ami egyben az utolsó szezonja is volt a profi labdarúgásban. 2023 januárjában a klub egy szűkszavú közleményben számolt be a védő visszavonulásáról.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban (2020 januártól számítva): 4 mérkőzés/227 perc
Jelenlegi klubja: visszavonult, utolsó klubja: Eger SE (NB3)
Életkor: 22 év
Az ötösfogat utolsó tagja Farkas Marcell. A védő poszton játszó Farkas a 2019/2020-as szezonban 3, míg a 2020/2021-es bajnokságban 4 alkalommal jutott el a kerettagságig, pályára egyedül a két Magyar Kupában mérkőzésen lépett. Előbb Balassagyarmaton, majd Békéscsabán szállt be csereként, összesen 15 percet játszva (7,5 perc/meccs átlag). 2021 júliusában igazolt Szentlőrincre, ahol stabil tagja volt a másodosztályú csapatnak, majd innen 2023-ban egy osztállyal lejjebb váltott. A Termálfüldő Tiszaújváros csapatában jelenleg is játszik, ahol a már a korábban bemutatott Tóth Borisz csapattársa.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban (2020 januártól számítva): 2 mérkőzés/15 perc (ebből a 0 mérkőzés/0 perc élvonalbeli bajnoki)
Jelenlegi klubja: Tiszaújváros (NB3)
Életkor: 23 év
2020 augusztusában a fent felsorolt játékosokon túl Zsiga Mátéról és Kispál Tamásról számolt be a klubhonlap, mint azon fiatalokról, akik az első csapattal edzenek.
Zsiga Máté 2011-ben igazolt Encsről a DVTK-ba, hogy az U12-ből indulva 2020-ban bekopogtasson a nagycsapat ajtaján. Pályára lépnie azonban csak a Balassagyarmat, a Tarpa, majd a Mezőkövesd elleni MK meccsen sikerült, utóbbin ráadásul kezdett is. A három kupameccsen összesen 107 percet töltött a pályán (36 perc/meccs átlag), és ezzel ki is hozta a maximumot diósgyőri karrierjéből. A 2021/2022-es szezonban előbb a tartalékcsapatban, majd a Hidasnémeti gárdájában játszott a harmadosztályban, de az MLSZ adatbankja szerint két meccs erejéig belekóstolt a futsalba is a Korláti Vikingek csapatában. Ezt újra Encs, majd az NB3-as Balatonfüred követte, utolsó meccsét pedig tavaly játszotta a vármegye 1-es Tállyában.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban (2020 januártól számítva): 3 mérkőzés/107 perc (ebből 0 mérkőzés/0 perc élvonalbeli bajnoki)
Jelenlegi klubja: visszavonult (?), utolsó klubja: Tállya RSE (vármegye 1.)
Életkor: 24 év
A még mindig csak 21 éves középpályás, Kispál Tamás sem járt be túl nagy karriert, holott profi szerződését eképpen kommentálta akkor az akadémia: Tomi nagyon nagy munkabírású játékos, aki a pálya középső tengelyében megbízható teljesítményre képes. Tanulékony, okos srác, megérett a felnőtt futballra. Nagy erőssége lehet a DVTK első csapatának, biztos vagyok benne, hogy sok örömet fog szerezni még a szurkolóknak.
Kispál 13 esztendősen igazolt Diósgyőrbe, ahol végigjárta a diósgyőri korosztályos csapatokat, emellett 21 alkalommal lépett pályára a különböző utánpótlás válogatottak mérkőzésein. A 2021/2022-es NB2-es szezonban 5 alkalommal kezdőként, míg kétszer csereként lépett pályára, összesen 263 percet játszva (38 perc/meccs mutató). Ezek után talán nem csoda, hogy a következő szezont már az NB3-as Egerben kezdte meg, ahonnan ebben a szezonban igazolt a szintén harmadosztályú Bicskéhez.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban (2020 januártól számítva): 7 mérkőzés/263 perc (ebből az élvonalban 0 mérkőzés/0 perc)
Jelenlegi klubja: Bicskei TC (NB3)
Életkor: 21 év
Aki a következő Bacsa Patrik lehet
Jurek Gábor az első olyan játékosa a felsorolásunknak, aki jelenleg is a felnőtt keret tagja, így növelheti a statisztikai mutatóit. Vélhetően ebben több ezer diósgyőri szurkolói is bízik, hiszen Bacsa Patrik után Jurek az első olyan saját nevelésű csatára a klubnak, aki azért már bőven letett valamit arra a bizonyos asztalra. Az Encstől igazolt, szikszói születésű támadó szemtelenül fiatalon, mindössze 16 évesen már profi szerződést kapott 2021 januárjában, majd az augusztusi Siófok elleni idegenbeli bajnokin, a 46. percben beállva debütált az első csapatban, a Vasas elleni januári meccsen pedig első alkalommal jutott kezdőként szóhoz. Első gólját a Békéscsaba elleni 3-4-es meccsen szerezte, míg a következő, III. kerület elleni bajnokit már az ő gólja döntötte el. Első szezonjában hétszer kezdett, nyolcszor csereként szállt be, a pályán töltött 785 perc alatt (52 perc/mérkőzés átlag) háromszor mattolta az ellenfelek kapusát.
Ám a java csak ezután következett. A 2022/2023-as, feljutással végződött szezonban a fiatal támadó produkálta a legjobb gól/meccs mutatót a bajnokságban; 32 mérkőzésen mindössze csak hétszer kezdett (ezekből egyetlen meccset játszot végig), 25-ször pedig csereként jutott szóhoz, de így is összehozott 10 gólt, búsásan hozzájárulva ezzel a csapat feljutásához. Összesen 1138 percet töltött a pályán (36 perc/mérkőzés átlag). Érdekesség, hogy bár az előző idényhez képest több meccset játszott, a meccs/perc mutatója jelentősen csökkent, nem beszélve a már emlegetett gól/perc mutatójáról.
Mindenki abban reménykedett tehát, hogy a frissen az élvonalba visszajutott Diósgyőrnek ő lesz a nagy felfedezettje, ami azonban elmaradt. A számos légióst igazoló csapatnak csak peremembere lett, az őszi félszezonban egyszer sem kezdett, csereként beállva csupán 119 percet játszott. Többek között az ő mellőzésébe bukott bele pár nappal a tavaszi rajt előtt elküldött Kuznyecov Szergej, hiszen a klub is leginkább benne látta a jövőt, s vele a milliókat fialó fiatalperceket. Így nem is csoda, hogy az első tavaszi bajnokin a kezdőben találta magát, amit azonnal góllal hálált meg. Az inkább az elmaradt fiatalpercekért, mintsem az eredményességért hajtó tavaszi szezonban még tízszer volt a kezdőcsapat tagja, a Paks elleni bajnokin pedig megszerezte előbb a március hónap, majd az egész szezon legszebb gólját.
Jureknél tehát minden adott ahhoz, hogy a diósgyőri akadémiai képzés arca legyen, már csak élnie kell vele a jelenleg sérüléssel bajlódó játékosnak.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban (a 2023/2024-es szezonnal bezárólag): 59 mérkőzés/2121 perc (ebből az élvonalban 23 mérkőzés/879 perc)
Jelenlegi klubja: DVTK (NB1)
Életkor: 20 év
Két és fél év alatt hat csapatban
Jól indult a diósgyőri karrierje Zsemlye Balázsnak is. Az Újpestről a diósgyőri U17-es csapatba szerződő védekező középpályásnak mindössze három évet kellett várnia a profi szerződésig, ezt követően pedig már egy egész szezont lenyomott az NB3-as tartalékok között. A DVTK kiesését követően azonnal az első csapat keretében találta magát, ahol komolyan épített rá Kondás Elemér. A 2021/2022-es szezon őszén szinte kivétel nélkül a kezőcsapatba jelölték, csupán egy mérkőzésen játszott csereként, 1151 játékpercet gyűjtve, amelyet megfejelt még a Magyar Kupában 45 perccel (75 perc/meccs mutató).
Aztán az ősz végén valami megtört a pályafutásában, az utolsó három bajnokit a padról nézte végig, majd tavasszal az ekkor még szintén másodosztályú Pécsre került kölcsönbe, ahol kezdőként és csereként egyaránt számítottak rá. A féléves mecseki kölcsönjátékot követően visszatért Diósgyőrbe, de az új szezonban sem számítottak rá, így újra kölcsönbe került a szlovák másodosztályban szereplő Slavoj Trebisov gárdájához, ahol fél évet eltöltve 12 bajnokin és 3 kupameccsen lépett pályára. Innen visszakerült Miskolcra, majd ismét kölcsönadták, ezúttal a szlovén másodosztályú, a ZTE partnerklubjának számító NK Nafta 1903 Lendava gárdájához, ám itt már egy percet sem játszott, majd a Diósgyőr sem marasztalta. Félév klub nélküli lét után végül az NB3-as Nagykanizsába igazolt, ahol szintén nem rendezkedett be hosszútávra, hiszen hat hónap játék után, idén nyáron a szintén harmadosztályban szereplő ESMTK-ba tette át a székhelyét. Ha jól számoljuk, akkor a még mindig csak 22 éves labdarúgó bő 2 év alatt 6 különböző együttesben játszott úgy, hogy fél évig csapat nélkül volt.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 16 mérkőzés/1196 perc (ebből az élvonalban 0 mérkőzés/0 perc)
Jelenlegi klubja: ESMTK (NB3)
Életkor: 22 év
Nulla perces reménységek
2022 januárjában tűnt fel Csatári Gergő neve azon fiatalok között, akik az első csapattal készültek a tavaszi szezonra. Érdekesség, hogy Csatári már korábban bemutatkozott az első csapatban: a már emlegetett Barcika elleni MK-meccsen csereként 24 percet játszott, majd a Csákvár elleni 3-2-re megnyert decemberi bajnokin kezdőként egy félidőt volt a pályán, így összesen 69 percet összejátszva. Ehhez csupán egy 2023 szeptemberi Magyar Kupa meccsen rakott hozzá 15 percet, ezt leszámítva inkább a Kazincbarcika él a kooperációs lehetőséggel, így a most futó szezonban jobbára a barcikai kezdőben lépett pályára. Talán van még visszaút a középső középpályásnak, hogy gyarapítsa diósgyőri játékperceinek számát, hiszen még jelenleg is a klub alkalmazásában áll.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 3 mérkőzés/84 perc (ebből az élvonalban 0 mérkőzés/0 perc)
Jelenlegi klubja: DVTK (kooperációs kölcsönben: Kolorcity Kazincbarcika – NB2)
Életkor: 21 év
2022 nyarán újabb akadémisták tűntek fel az első csapat keretében. A 22 éves Mrva Patrik egyetlenegyszer fért oda a kispadra a 2022/2023-as szezonban, majd továbbállt Putnokra, ezt követően ingázott az NB3-as csapat és a vármegye 1-es Ózd között. Jelenleg is a Putnok játékosa, visszatérésére már nem tennénk nagy összeget.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 0 mérkőzés/0 perc
Jelenlegi klubja: Putnok (NB3)
Életkor: 22 év
Hasonló a helyzet Oláh Balázzsal is, annyi különbséggel, hogy ő még a kispadra sem fért oda. Diósgyőrből előbb a vármegye 1-es MVSC-hez, onnan pedig Encsre vezetett útja, ettől az idénytől kezdve pedig a harmadosztályú Füzesabony színeiben játszik.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 0 mérkőzés/0 perc
Jelenlegi klubja: Füzesabony (NB3)
Életkor: 22 év
Benkő Péter háromszor fért oda a kisapdra, ám pályára nem lépett, ő is a kooperációs kölcsönnel Kazincbarcikán játszók népes táborát erősítette a 2022/2023-as szezonban, ám a vegyészeknél is jobbára csereként lépett pályára. Egy putnoki és egy salgótarjáni kitérő után jelenleg is a DVTK tartalékban játszik, nagy kérdés, hogy van-e még feljebb a támadónak, vagy a 22 éves kort betöltve ő is továbbáll valamelyik alacsonyabb ligás helyi együttesbe.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 0 mérkőzés/0 perc
Jelenlegi klubja: DVTK II. F4R (NB3)
Életkor: 21 év
Kihagyott ziccerek
Következzen két olyan játékos, akiknek a története még a klubvezetést is magyarázkodásra késztette, hiszen mindketten igéretesen mutatkoztak be az első csapatban. A 2004-es születésű Illés Bálint egyike volt azon kevés saját nevelésű fiataloknak, akikre Kuznyecov Szergej számított a másodosztályban, igaz, többnyire csereként jutott szóhoz. A pálya közepén bevethető játékos 9 alkalommal pályára lépve, összesen 86 percet focizott össze (10 perc/meccs átlag).
Bár Illés leginkább időhúzó csereként játszott a feljutást ünneplő Kuznyecov-csapatban, információnk szerint az ukrán szakvezetőnél ő lett volna az egyike azoknak a játékosoknak, akik segítségével a következő szezonban teljesíteni tudja az élvonalbeli csapatokra vonatkozó MLSZ-ajánlást. Ám a játékos menni akart, az akkor még szintén élvonalbeli Mezőkövesd pedig kivásárolta a szerződéséből, így a kisebbik borsodi gárdának gyűjtögette a fiatalperceket a 2023/2024-es szezonban, bár ott is leginkább ősszel, utoljára 2023 októberi, Kisvárda elleni bajnokin ült le a padra, azóta pedig nincs hír róla. Sem a Mezőkövesd honlapja, sem az MLSZ adatbankjában nincs feltüntetve mérkőzés a neve mellett, csupán annyit lehet tudni, hogy idén nyáron a még élő szerződésű labdarúgók között számoltak vele a másodosztályú keret kialakításakor, az eddig lezajlott 5 bajnokin azonban még csak keretben sem volt a a 19 éves labdarugó.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 9 mérkőzés/86 perc (ebből az élvonalban 0 mérkőzés/0 perc)
Jelenlegi klubja: Mezőkövesd Zsóry FC (NB2)
Életkor: 19 év
Eltérő karrierívet, a DVTK-szurkolók számára sokkal fájóbbat futott be a szintén 2004-es születésű Vajda Botond. A szélső 2022 májusában egy Budafok elleni szezonzáró bajnokin debütált az első csapatban, majd a 2022/2023-as szezon első mérkezősein is épített rá Dragan Vukmir. Bár a szezon eleje eléggé kilátástlannak tűnt a szerb edző kezei alatt, Vajda mégis üde színfoltja volt a csapatnak: alacsony sújpontú, gyors, rendkívül technikás játékos láthattak a szurkolók, így sokan benne látták a jövő nagy diósgyőri reménységét. Ő volt azonban az egyetlen, akinek nem jött jól Vukmir távozása. Kuznyecov játékrendszert váltott, a Jurek-Lukács-Könyves-Eppel-Gera-Szőke támadószekció mellett Vajda létszámfölöttivé vált, így az ősz hátralévő részében a tartalékban játszott, majd a klub kölcsönadta Tiszakécskére, ahol a meccsek nagy részén kezdett is.
Várható volt, hogy a Kuznyecovval feljutó csapatban nem lesz maradása, ám azt kevesen gondolták, hogy a szintén élvonalbeli Debrecen fogja kivásárolni a szerződéséből. És nem is bánták meg. Vajda valósággal berobbant az NB1-be, fontos tagja volt a szezont az 5. helyen záró hajdúságiaknak, és nem egy gyönyörű gólt is szerzett, így a szezon végeztével őt választották meg az év feldezettjének. A 20 éves szélső tehát egyike azon kevés diósgyőri neveléseknek, akik befutottak a hazai élvonalban. Kár, hogy ennek egy másik piros-fehér együttes a haszonélvezője, míg Vajda egy vele készült, 2024 májusi interjúban élete egyik legjobb döntésének nevezte, hogy elszerződött Diósgyőrből.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 5 mérkőzés/201 perc (ebből az élvonalban 0 mérkőzés/0 perc)
Jelenlegi klubja: DVSC (NB1)
Életkor: 20 év
Aki egy meccs alatt kijátszotta magát a csapatból
2024 tavaszán, néhány nappal a bajnoki rajt előtt, viharos körülmények között ért véget a Kuznyecov-éra Diósgyőrben. A menedzsment részéről többen is megszólaltak, mégis kevés konkrétum hangzott el a szakítás valós okairól. Ám az így is kiderült, hogy leginkább a fiatalpercek hiányát sérelmezték a klubvezetők, így az akadémia éléről a csapat irányítására beugró Simon Miklós gyorsan igyekezett azt kompenzálni, váltakozó sikerrel. Bár az első tavaszi, Debrecen elleni bajnokin jól mutatott, hogy a 2-2-es döntetetlennel zárult meccsen épp a fiatalpercesnek számító Jurek-Bényei páros szerezte a diósgyőri gólokat, ám a következő, kecskeméti mérkőzésen Simon tizenkilencre lapott húzott azzal, hogy a kezdőbe jelölte az élvonalbeli tapasztalatokkal nem rendelkező 19 éves kapust, Bánhegyi Bogdánt. A jtáékos többször is hibázott az egyébként borzalmas talajú pályán, így enyhén szólva sem sikerült jól a bemutatkozása. Azt már csak ráadásként jegyezzük meg, hogy a kecskemétiek győztes gólját a már korábban bemutatott Szűcs Kornél készítette elő. Bánhegyi többször nem is jutott szóhoz a csapatban, azóta is felváltva védi a tartalék, valamint a Barcika kapuját. Meglepődnénk, ha lenne neki visszaút.
Mérleg a diósgyőri elsőcsapatban: 1 mérkőzés/90 perc
Jelenlegi klubja: DVTK
Életkor: 20 év
Akikben még lehet potenciál
Az elmúlt egy évben hat olyan fiatalról is hírt adott a klub, akik profi szerződést kötöttek. 2023 augusztusában némileg meglepő módon egy bosnyák ikerpár, Marsel és Patrik Zrnic látogatta a nagycsapat edzéseit. Ők jelenleg is a tartalékkeret tagjai, közülük idén még csak Marsel lépett pályára. Csakúgy, mint a támadó Vincze Dániel, aki tavaly már néhány meccs erejéig a Kazincbarcikában is pályára lépett. Hasonló a helyzet a 17 éves Szamosi Ádámmal, aki tavaly már hat alkalommal leülhetett a első csapat padjára is, ám a debütálása még várat magára. Így van ezzel a 19 éves védő, Demeter Milán is, aki azonban egyre stabilabb pontjává vállik a másodosztályban egész jól rajtoló Barcikának. Szintén a KBSC keretének tagja a Bacsa Benjámin, aki Demeterhez hasonlóan védekező poszton bevethető. Ehhez a hatoshoz csatlakozott októberben Kiss László, majd decemberben Lajcsik Vencel, jelenleg mindketten a tartalékcsapatban szerepelnek.
Mégsem ők, hanem a már korábban bemutatott Jurek Gáboron kívül Ferencsik Bálint, valamint Fekete Vince volt az, akiknek sikerült az élvonalbeli debütálás a 2023/2024-es szezonban. Ferencsik a 30. fordulóban megrendezett Kecskemét elleni bajnokin lépett először pályára a 83. percben, ehhez pedig még a Ferencváros ellen tett hozzá nyolc percet (7,5 perc/meccs mutató), míg Fekete Vince háromszor szállt be csereként (25 perc/meccs átlag) a mögöttünk hagyott szezonban, ráadásul góllal debütált a Loki elleni emlékezetes, 5-3-ra megnyert bajnokin. Felettük tehát korai lenne még pálcát törni, hiszen a zömmel 17 és 19 év közötti játékosoknak bőven megvan még az idejük arra, hogy bejátsszák magukat az első csapatba.
Új Salamon nincs, de nem is azért fizetnek
Bár könnyű lenne annyival elintézni a dolgokat, hogy a kiemelt akadémiai státusz ellenére rossz a diósgyőri utánpótlás, ez nem ennyire fekete vagy fehér. Rendszerszintű probléma, hogy az MLSZ sokszor átláthatatlan premizációs rendszere nem azt a célt szolgálja, hogy az adott klubban saját nevelésű játékosokat játszassanak. Sőt, az akadémiai támogatást adó Honvédelmi Minisztérium teljesen érthetetlen kritériumként szabja azt meg, hogy rivális kluboknak kell el- vagy kölcsönadni olyan 21 év alatti játékosokat, akiknek a képzésébe – legyünk jóhiszeműek – rengeteg pénzt beleölt a nevelőegyesülete. Épp ezért az akadémiai, valamint a “fiatalpercekért” járó támogatásért kimondva is mindent beáldozó DVTK-nál a központi kommunikáció ellenére sem az az elsődleges szempont, hogy közép- vagy hosszútávon helyi kötődésű fiatalok alkossák az első csapat gerincét, tehát a szurkolóknak még várniuk kell arra, hogy újfent Vitelkiket, Bacsa Patrikokat, vagy épp Salamonokat lássanak kifutni a pályára.
Ha pedig szorosan az akadémiai támogatásokat számoljuk, akkor a négy év alatt több mint kétmilliárd forintot kasszírozó DVTK LSA-nak ezen időszakban csak hét olyan játékost sikerült kitermelnie, akik pályára léptek Diósgyőrben az élvonalban, azt is mindössze 64 alkalommal, összesen 3177 percet a pályán töltve, miközben a profi szerződést kapó 26 játékos fele a harmadosztályban játszik, vagy visszavonult.
Trackback/Pingback