De miért fontos ennek az épületnek a jövője a miskolciaknak? Egy kisebb történeti áttekintés talán erre választ adhat.
„A város idegenforgalmának fellendítésében érdemei igen nagyok. Országos hírű szállodát és az ország határain túl is híres konyhát tartott fenn” – írták a szállodáról és annak üzemeltetőjéről, Böczögő József Koronájáról az 1930-as évek közepén. A szálló történetének talán ez az időszak volt a fénykora, múltja azonban jóval korábbra nyúlik vissza.
A Korona, Kossuth, majd később Avas Szálló néven ismertté vált épület helyén már a 19. század végén szálló állt, de akkor még messze volt mai formájától. Az elődben tartották előadásaikat a városba érkező színtársulatok, például a Benke József-féle trupp, amelynek tagja volt Déryné Széppataki Róza is, és naplójában megemlékezett erről. A szállodát 1870-ben felújították, 1883-ban a miskolci születésű Laborfalvi Róza itt ünnepelte pályafutása 50. évfordulóját, az eseményen természetesen jelen volt férje, Jókai Mór is.
1893-ban a város lebontatta a szállót, hogy nagyobbat, korszerűbbet építsenek helyette. Bár az is felmerült, hogy végül a szállót a Hunyadi utcában húzzák fel, végül mégis az eredeti helyszín mellett döntöttek. Az épület főhomlokzata a Széchenyi utcára nézett, és a szálloda, miként a régi Korona is, rendelkezett egy belső udvarral, amit a helyiek csak kertnek neveztek. Az új Korona még mai léptékkel mérve is hihetetlen gyorsasággal készült el, hiszen a bontást követő évben már meg is nyitott. Az építést egyébiránt egy Ursitz és Fia névre hallgató társaság végezte, míg a belső berendezést miskolci mesterek garmadája készítette.
A szálloda egyik legismertebb üzemeltetője Böczögő József volt. 1938-ig, harminc éven keresztül országos hírű szállodát és konyhát működtetett itt. Nimbusza jelentősen hozzájárult a város idegenforgalmának fellendítéséhez.
„[Böczögő] olyan fényes ünnepi lakomát tudott rendezni a Koronán, mint Budapesten a Duna-parti nagy szállodákban” – írták róla a korabeli sajtóban.
S hogy a szálló hírnevét tovább emelje, Böczögő saját költségén, 1927 és 1938 között Bloch Alfréd és Stimm Lajos miskolci építészek tervei alapján felújította és tovább bővítette azt. Ekkor alakult ki a kettős bejárat a Széchenyi utcán. A bal oldaliból nyílt a söntés és a kávéház, a jobb oldalin a szálloda halljába lehetett belépni, ahol a portásszoba és telefonfülkék sorakoztak.
A szállóbelsőről egyébiránt meglepően kevés korabeli leírás maradt fent, holott én személy szerint nagyon kíváncsi lettem volna arra, hogy hogyan nézett ki egy-egy lakosztály. Ellenben a különböző közösségi terekről maradt ránk némi információ:
Belső tereit gazdagon díszítették. A falakat és a mennyezetet aranyozott gipsz stukkók borították, s a híres Fehér-teremben egykor díszes, korinthoszi, akantuszlevelekkel ellátott, kör alakú acél-pillérek tartották a mennyezetet. Ezen első emeleti nagyteremben rendezték a híres bálokat, estélyeket, nagy rendezvényeket. A szállodában az emeletekre vezető lépcsőt, akárcsak az utcafronti homlokzat erkélyeit míves kovácsoltvas korlát díszítette. Az épület középső erkélye fölötti oromdíszben került elhelyezésre Miskolc város színezett címere. Homlokzatán, a tető alatt, előre gyártott, egyedi kerámiadíszek voltak láthatók. A szálloda kétemeletes épülettömbjei egy zárt udvart, kis kertet vettek körül, amely a város meghatározó közösségi színtere volt közel 100 éven keresztül.
forrás: http://kultdb.digitalismiskolc.hu
A szálló névváltoztatásai:
1. Építésétől az államosításig (1949) : Korona
2. 1949-1953: Kossuth (ezt a nevet megszűnéséig a mozi is viselte)
3. 1953-tól bezárásáig: Avas
A szállodát a II. világháború után államosították, és nevét Kossuth Szállóra változtatták. Éttermét bekapcsolták az üzemi étkeztetésbe, és 1950-ben az utcafronton megnyitották a Népbüfét és a Jereván kávéházat. Utóbbi később, mint bár vált ismertté, amely többek között éjszakai varietéműsoroknak adott helyet.
A szálló nevét pár évvel később (1953) ismét megváltoztatták, mert a politikai megítélés nem tartotta helyesnek, hogy Kossuth nevét egy vendéglátóipari üzemegység használja. Innentől Avas Szálló néven működött tovább egészen 1987-ig. Két, több mint százfős, mozitermével a 60-70-es évek kulturális életének, szórakozási lehetőségeinek egyik fontos helyszíne volt, s tovább élt a szálló bezárása után is, egészen 2008-ig.
Az Avas Szállóval kapcsolatos bonyodalmak 1997-ben kezdődtek, amikor a Multicasa Consulting 135 millió forintért megvásárolta az épületet, vállalva, hogy két éven belül felújítja azt. A határidőt többször módosították, az ingatlant tönkretéve bontási és építési munkákat is végeztek, végül a beruházó 2010-ben kivonult a helyszínről. A Multicasa felszámolása miatt az épület értékesítésére pályázatot írtak ki, amelyet 2015-ben a miskolci önkormányzat nyert el, így az újra városi tulajdonba került. Ám a szálló újrahasznosítására már nem volt konkrét (nyilvános) terve az akkori városvezetésnek. Pletykaszinten ugyan felmerültek ilyen-olyan verziók, ám azokat sosem erősítették meg, a különböző civil platformok hasznosítási alternatívái pedig süket fülekre találtak.
Majd elérkezett 2019 októbere, ami magával hozta a városvezetés lecserélődését, így hamarosan új főépítésze is lett városunknak a korábbi megyei főépítész, Szunyogh László személyében. Mivel van szerencsém személyesen is ismerni, így tudom róla, hogy elkötelezett lokálpatrióta, aki gyermekeiként tekint a város ikonikus épületeire. Nem is kellett sok idő, hogy új szerepkörében megszólaljon a szálló ügyével kapcsolatban. A főépítész egy vele készült interjúban elmondta, ő abban látja a befektetőszerzés és ezzel az újrahasznosítás megoldását, hogy nem az egész épülettegyüttest, hanem annak csak bizonyos részeit kellene műemléki védettség alá helyezni (mint a főhomlokzat, a díszlépcső, a bálterem és a fehér terem), míg az épület egyéb részeit szabadon lehetne alakítani. Ám ez csak részben oldaná meg a szálló ügyét, hiszen, bár vannak érdeklődők, azt vonzóvá kell tenni a befektetők számára. Példának okáért a komplexum későbbi funkciójától függetlenül meg kell oldani annak könnyebb megközelíthetőségét.
Tehát a szálló ügye újfent napirenden van, sőt az elmúlt percekben a polgármesteri bejelentés is megvolt. Eszerint a létesítményt a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány vásárolja meg. Az épületben az alapítvány tehetséggondozó iskolája mellett kollégium üzemel majd, míg a komplexum egyes közösségi tereit megnyitják majd a város közönsége előtt is. A befektető vállalta azt is, hogy az épület műemlék jellegét megőrizve újítja majd fel.
Nézd meg a teljes galériát az alábbi fotóra kattintva!
Felhasznált irodalom:
- Bán Dávid: Úgy maradt… Miskolc régi büszkesége: a Korona Szálló. In: Építészfórum. 2020. (link)
- Dobrossy István: A Korona, amely Kossuth, majd Avas Szálloda lett. In: Miskolc írásban és képekben 1. Belvárosi Kulturális Menedzser Iroda. Miskolc.1994. p. 201-204.
- Nagy Attila: Újra tündökölhet Miskolc két emblematikus épülete. In: Miskolc adhatott blog. 2015. (link)
- Tajthy Ákos: Így nem maradhat az Avas Szálló. Interjú Szunyogh Lászlóval. In: minap.hu. 2020. (link)