A különböző fórumokon egyre többen szállnak fel a nosztalgiavonatra, így az éppen aktuális, sokszor unalmasan ismétlődő posztok mellett sokan emlékeznek vissza a régi időkre. Épp ezért – még ha digitális formában is, de – reneszánszukat élik a századfordulós miskolci képeslapok. Általában a ma már 100-120 éves városkép adja ezek különlegességét, de sok esetben a kivitelezés sem utolsó.

Ilyenek példának okáért Czókoly István linómetszetet. Érdekesség, hogy ezek az alkotások először fára készültek, azt követően “ültették át” őket képeslapra. A képeslapok 1934-ben készültek.

linóleummetszet vagy linómetszet a fametszethez hasonló magasnyomású sokszorosító eljárás, az ilyen eljárással készült grafikai lap. A fadúc helyett 1895 körül próbálkoztak először a puhább, homogén szerkezetű anyaggal, a linóleummal. A sima linóleumlapra felvitt rajz alapján árokvésővel vájják ki azokat a részeket, melyek a nyomtatás során nem hagyhatnak nyomot a lapon.

Az Avasi templom bejárata.

A miskolctapolcai csónakázótó.

Sötétkapu.

A Herman Ottó (vagy ekkoriban Borsod-Miskolci) Múzeum.

Egy kis “Velence”.

Az Avasi harangtorony.

A minoriták temploma.

Az eredeti képeslapokat a Herman Ottó Múzeum Történeti Adattára bocsájtotta rendelkezésünkre, amelyet ezúton is köszönünk!