“Miskolcon minden második hely kocsma”.  Bár a sokak által felemlegetett kijelentés barokkos túlzás, azért azt be kell vallani, hogy a miskolci mindig is szeretett jókat mulatni, csak a helyszín, vagy annak elnevezése változott az évek folyamán.

Folytatjuk blogunk egyik legnépszerűbb sorozatát, ahol egészen Lillafüredről indulva végiglátogatjuk azokat a kultikus szórakozóhelyeket, vendéglátóegységeket, amelyekre ma már csak édes nosztalgiával gondolhatunk vissza. Persze egy valamirevaló kocsmatúra mindig úgy végződik, hogy bizonyos momentumokra nem emlékszünk, épp ezért akkor sem törekszünk a teljességre, amikor beérünk a belvárosba; ott ugyanis lehetetlen lenne az elmúlt évszázad valamennyi szórakozóhelyét felsorolni, így, egyfajta szubjektív listát hoztunk nektek.

Ami kimarad, vagy mégsem

Egy biztos, hogy ebben a cikkben cukrászdákkal nem fogunk találkozni, hiszen azokról már bőven megemlékeztünk korábban, s “profilját” tekintve sem illik bele túránkba. Mivel az időbeli határt az ezredfordulónál húztuk meg, így csak az említés szintén tudunk megemlékezni a korosztályomnak is kedves krimókról. Ilyen volt például a Bulldog’s melletti Sörkert, amelyből belülről is át lehetett járni a Kazinczy utcáról nyíló Korzóba. Szintén a gimnazista éveim egyik nagy találata volt a Zenepalotával átellenben lévő pincekocsma, a Bounty, vagy éppen a szép emlékű Bohóc a Horváth Lajos utcában. De anno sokszor megfordultunk a Rock Cellarban a Széchenyin, vagy a Sing Singben. Utóbbi a Toronyalja utca sarkán álló épületben kapott helyet, az emeletén a Jazz-el, amit emlékeim szerint korábban Corteznek is neveztek. Sőt, abban is biztos vagyok, hogy nem csak én gondoltam egy nyugati repülőútra akkor, amikor a haverok felvetették, hogy menjünk (az) Amsterdamba billiárdozni.

Mint látható, ahogy manapság, úgy régebben is elég gyakran adták egymásnak a kilincset a vendéglátós vállalkozók, így mindenképpen érdemes szólni azokról a belvárosi kocsmákról, amelyek időtlen idők óta (még ha nem is feltétlenül egyazon tulajjal, de ugyanazzal a névvel) működnek. Erre talán az egyik legjobb példa a Déryné utcán az IntimDérynéThália presszók alkolholgőzös háromszöge, amelyeket alaposan végiglátogatva legalább annyira elveszhetünk, mint annak világhíres bermudai társában. Bár kissé eldugott, mégis ugyanennyire stabilan tartja magát hosszú évtizedek óta a már emlegetett Bulldog’s, vagy az éppen az elmúlt hónapokban az Avalon-fejlesztés miatt költözésre kényszerülő Grizzly. Érdekesség, hogy a mai Grizzlynek helyet adó épületben, egészen pontosan a Városház tér 3. szám alatt üzemelt a város első nyomdája is. Ha arra gondolunk, hogy az egykori városatyák melyik épületet teremtették meg a mindenkori betinzására, akkor nem is csoda, hogy az egykori nyomda később számos szórakozóhely, kávézó otthona. A teljesség igénye nélkül itt üzemelt a Réteskék, a Club Havanna, vagy a hasonlóan latinos nevű Manana Kávézó is. “Kettővel arrébb”, a Városház tér 7. szám alatt is találhatunk egy, a vendéglátásban öreg harcosnak számító versenyzőt, mégpedig a Calypsot, ami 1991 óta várja korgó gyomrú vendégeit.

Ha pedig a Calypsot, mint ma is üzemelő ikonikus éttermet megemlítettük, igazságtalanok lennénk, ha nem tennénk meg ezt a 1999-ben megnyílt Rákóczi Pince Étteremmel, vagy a 1932 (!) óta üzemelő Kispipa Halászcsárdával. Utóbbi ráadásul az Id. Mayer József Bor és Sörcsarnoka néven futó előddel már az 1880-as évektől szolgálja ki a vendégeket. Anélkül, hogy ezen helyek kidobnának nekünk jutalékot, mi mindenképp ajánljuk a városunkba érkező turistáknak, akik gasztrotörténeti érdességekre kiváncsiak.

A Tokaji Borozó a Vadnay-Szeremley-ház utcafrontján 1958 óta kínálja a jobbnál jobb borokat.

Bár tudtommal számos tulajváltáson ment át, mégis időtlen idők óta létezik az Avasi Sörház is, ami csupán egy üveghajításra található a fent említett Jazztől. Ezen helyek fennmaradása az elmúlt évek covidos-háborús időszakában nem kis teljesítmény, amikor olyan emblematikus vendéglátóhelyekre került lakat, mint a Vendelin, a már emlegetett Rock Cellar, vagy az 1958 óta üzemelő Tokaji Borozó, bár utóbbi végül egy nem akármilyen happy endbe illő történetként megmenekült

A belváros egykori királynője: az Avas Szálló

Mond valakinek valamit a Fehér terem, a Böczögő, esetleg a Fapados neve? Ezek az elnevezések bizony mind-mind az Avas, vagy korábbi elnevezésein a Korona, illetve a Kossuth Szállóba kalauzolnak. A város egykori legpatinásabb szállodájának múltja (és jelenkori kálváriája) megérne – és nálunk meg is ért – egy külön cikket, mi most csak röviden összefoglajuk a lényeget:

Régi pompájában, új funkcióval tündökölhet újra az Avas Szálló

A Korona, Kossuth, majd később Avas Szálló néven ismertté vált komplexum helyén már a 19. század végén szálló állt, de akkor még messze volt mai formájától. Az elődben tartották előadásaikat a városba érkező színtársulatok, például a Benke József-féle trupp, amelynek tagja volt Déryné Széppataki Róza is, aki naplójában fel is idézte ezen emlékeit. A szállodát 1870-ben felújították, 1883-ban a miskolci születésű Laborfalvi Róza itt ünnepelte pályafutása 50. évfordulóját, az eseményen természetesen jelen volt férje, Jókai Mór is.

„[Böczögő] olyan fényes ünnepi lakomát tudott rendezni a Koronán, mint Budapesten a Duna-parti nagy szállodákban” – írták róla a korabeli sajtóban.

A szálloda egyik legismertebb üzemeltetője Böczögő József volt. 1938-ig, 30 éven keresztül országos hírű szállodát és konyhát működtetett itt. Hírneve jelentősen hozzájárult a város idegenforgalmának fellendítéséhez. Hogy a szálló hírnevét tovább emelje, 1927 és 1938 között Bloch Alfréd ás Stimm Lajos miskolci építészek tervei alapján, felújította és tovább bővítette azt. Ekkor alakult ki a ma is látható kettős bejárat a Széchenyi utcán. A bejárat bal oldalán nyílt a söntés és a kávéház, jobb oldalán a szálloda halljába lehetett belépni, ahol a portásszoba és telefonfülkék sorakoztak.

A szálló terasza ebédidőben.

A szállodát a II. világháború után államosították, és nevét Kossuth Szállóra változtatták. Éttermét bekapcsolták az üzemi étkeztetésbe, és 1950-ben az utcafronton megnyitották a Népbüfét és a Jereván kávéházat. Utóbbi később, mint bár vált ismertté, amely éjszakai varietéműsoroknak adott helyet. A szálló nevét pár évvel később ismét megváltoztatták, mert a politikai megítélés nem tartotta helyesnek, hogy Kossuth nevét egy vendéglátóipari üzemegység használja. 1953-tól, mint Avas Szálló működött tovább egészen 1987-ig. Kossuthra már csak az épületben helyet kapó mozi emlékeztetett, amely bezárásáig viselte a nevét. Két, több mint százfős mozitermével a ’60-’70-es évek kulturális életének, szórakozási lehetőségeinek egyik fontos helyszíne volt, s tovább élt a Szálló bezárása után is, egészen 2008-ig.
A miskolciak által „Fapados”-ként, „Fehér terem”-ként, „Piros”-ként emlegetett helyiségek is a szálló különböző részlegei voltak.

Élet a Forinton

Ahogy manapság, úgy az utóbbi évtizedekben is a főutca (azaz a Széchenyi, vagy ahogy korábban nevezték annak egyik szakaszát, a Forint) az abból kiágazó utcákkal volt a város “bulinegyede”. Bár azt gyorsan hozzá is tenném, hogy azért jó harminc-negyven-ötven évvel ezelőtt nem csak erre a városrészre koncentrálódott Miskolc éjszakai élete.

Miért éppen Forint?

Ezzel az elnevezéssel a Széchenyi utca Városház tér és Villanyrendőr közötti szakaszát, annak is a színház felőli oldalát nevezték így.

1984 előtt, amikor még a sétálóutcát nem csak villamosok szelték, hanem személyautók és buszok is, akkor bizony a gyalogos közelekedés szempontjából nem volt elhanyagolható tényező, hogy a jobb oldalon volt szélesebb a járda, ráadásul ide sütött a nap. Ezek persze még önmagában nem magyarázatok a fizetőeszközről való elnevezésre.

Ami viszont tény, hogy a hatvanas évek közepétől a jobb oldalt Forintnak, míg a bal oldalt “filléres oldalnak” kezdte el hívni a népnyelv azért, mert a jobb oldali üzletek drágábbak, míg a bal oldaliak olcsóbbak voltak, így más-más vastagságú pénztárcával rendelkező vásárlóközönség látogatta őket.

Persze, mint minden folklórt, így ezt is a helyén kell kezelni.

Az Aranycsillag földszintje épp a Espresso és a Rockgödör korszakában.

A Korona időszakában számos hotel üzemelt még a főutcán, melynek földszinti részei rendszerint étteremnek, kávézóknak adtak otthon. Már önmagában megérne egy cikket (és lehet, hogy később meg is fog) a Széchenyi utca 24. szám alatt álló ház, melynek földszintjén ma egy drogéria üzemel, az emeleti részeken pedig irodák és lakások találhatóak. A kétemeletes, eklektikus épületet 1904-ben adták át, pincerészében általában söröző, földszintjén étterem és kávézó, míg az emeleteken szállodai szobák kaptak helyet. A hotel először Szálloda Pest városához Miskolczon, később Budapest, az államosítást követően pedig Abbázia néven futott, majd ezt váltotta 1963-ban az Aranycsillag (vagy Arany Csillag) elnevezés.

Az impozáns Abbázia Kávéház belseje 1910-ben.

Bár a Koronához mérten kevésbé elegáns szálloda volt, a földszintje mégis maga a történelem, hiszen hosszú évtizedekig görbítette a szomjas lelkek estéit. Az épületet a Koronát is üzemeltető vendéglátós guru, Böczögő József vette bérbe, majd alakította ki az Abbázia kávéházat. 1918-ban Rósenfeld Jenő és Schwarz Zsigmond vásárolta meg a szállodát, akik a nem túl fantáziadús „Abbázia kávéház, étterem és szálloda Schwarz és Rósenfeld” néven nyitották meg üzletüket, ám 1925-től már csak Rósenfeld volt a tulajdonos. Ebben az időben a szálloda a város legnagyobb (50 szoba) és leglátogatottabb szállodája volt. A második világháború vérzivataros éveiben a tulajdonost deportálták, majd az államosítást követően a földszinten üzemelt a Pannónia nevű étterem, ami később Espresso néven várta a látogatókat. A pincerészben működött, és a főutca egyik kedvelt helye volt a Jazz Pince, vagy a Sörgödör (amit egy ideig a fotón látható Rockgödörnek is elkereszteltek), melynek törzsközönsége megkockáztatom, hogy megrögzött jazz rajongó volt.

A Jazz Pince 1986-os árlapja.

Aminek ma már írmagja sem maradt: A Székelykert, majd Béke Étterem a Pátria előtt

Már korábban is írtunk arról, hogy mennyire megosztó történet a Pátria-tömb megépítése, arról nem is beszélve, hogy az eredeti tervek még meredekebbek voltak. A (bel)városképből ma is erőteljesen kilógó épületegyüttes felhúzásának több ingatlan is az áldozatául esett, ezek egyikében üzemelt korábban a város egyik ikonikus cukrászdája is.

Ilyen is lehetett volna a Pátria-tömb

Béke kint is, bent is.

A Pátria miatt szanált épületek egyikében, a Kossuth-Széchenyi utcák sarkán állóban létezett egykoron a Székelykert, amely vélhetőleg az épület 1939-ben történt felújítását követően nyitott meg ezzel a névvel, majd azt 1953-ban váltotta a Béke étterem. Utóbbinak már mindkét utcáról nyílt bejárata, a földszint mintegy 11 helyiségből állt, míg az emeleten lakások kaptak helyet. Vendégei a finom ételek mellett leginkább az élőzene miatt szerették.

A Centrum közelében, az Ady hídnál létezett anno a Fórum presszó, ami a mai Szinvaparkkal szemben helyezkedett el. Ma a Kisgergely Cukrászda van a helyén.

A Forum Presszo belső tere

Mint minden tisztességes kocsmatúra végén, most is megállunk egy jót kajálni. Mivel ilyenkor általában mindegy, hogy mit eszünk, csak gyorsan jussunk hozzá, így nem is lehet más az úticélunk, mint a város első gyorséttermeként ismert Gasztrofol. A Vörösmarty utcai buszmegálló szájában, az egykori Tanácsköztársaság lakótelep mellett elhelyezkedő kajálda igazi kuriózumnak számított a korban azzal, hogy a nap minden szakában kínáltak készételeket.  Azoknak, akiknek nem volt szerencséjük enni ezen a helyen, megmutatjuk annak étlapját.

A Miskolci Vendéglátóipari Vállalat üzemeltetésében lévő étterem étlapja a hamisítatlan “Hem-and-eggsel”

Folytatjuk.

Amennyiben lemaradtál kocsmatúránk első és második részéről, azt ide, illetve ide kattintva pótolhatod.

Kiemelt kép: Vendégek húzzák meg a szerencsehozó kismalac az Újévi Mulatságon az Avas Szállóban 1958. január elsején. (Forrás: MTI)